Kto dokona choćby tylko pobieżnych obliczeń, które europalety są tańsze – te z drewna czy z tworzyw sztucznych, z pewnością stwierdzi, że korzystniej wypadają palety drewniane. W zasadzie prawdopodobnie obliczenia byłyby w porządku, choć bardzo rzadko podczas tych kalkulacji uwzględnia się koszty związane z okresem użytkowania palety. W zależności od rodzaju i przeznaczenia korzystniejsze cenowo palety drewniane generują w bardzo krótkim czasie dodatkowe koszty, znacznie przekraczające wydatki na nabycie palet wielokrotnego użytku z tworzywa sztucznego.
Drewniane palety mają kilka bardzo poważnych wad uwarunkowanych materiałem, z którego są zrobione, i ich konstrukcją. Ścieranie na przenośnikach rolkowych, łańcuchowych lub urządzeniach do układania na regałach wysokiego składowania prowadzi do powstania silnych zanieczyszczeń, a w najgorszym razie do zatrzymania maszyn. Częściowe złamania desek lub wystające elementy łączące niszczą ładunek i generują w związku z tym wysokie koszty. Poza tym palety drewniane są jak wiadomo bardzo podatne na ataki pleśni i/lub bakterii oraz szkodników drewna. Rdza na elementach łączących prowadzi do utraty jakości, zanieczyszczenia ładunku, a w najgorszym razie do złamania palety. W zakładach pracujących według koncepcji HACCP, stosujących wytyczne GMP lub inne przepisy dotyczące higieny w zakresie środków spożywczych, stosowanie drewnianych palet jest z wymienionych wyżej powodów niezbyt rozsądnym rozwiązaniem.
Nowa paleta uniwersalna UPAL-U to wprowadzana na rynek przez Georg Utz AG paleta z tworzywa sztucznego, która wytycza nowe kierunki, stanowiąc alternatywę dla drewnianej europalety. Jest ona oferowana w wersji bez wzmocnień albo do wyboru z dwiema do sześciu wzmacniającymi rurami stalowymi. W przypadku wersji niewzmocnionej ta solidna paleta waży jedynie 14 kg i jest tym samym w porównaniu do palety drewnianej, ważącej w zależności od zawartej w niej wilgoci między 20 a 25 kg, zdecydowanie lżejsza. Tym samym oszczędza się na kosztach transportu, ułatwione jest ręczne operowania paletami i zwiększono ich ciężar użyteczny. Wzmocniona czterema rurami UPAL-U może być stosowana na regałach wysokiego składowania i bez problemu przyjmie obciążenie do 1300 kg.
Dzięki pomysłowej konstrukcji UPAL-U w obszarze płóz transport palet na przenośnikach rolkowych i łańcuchowych odbywa się nadzwyczaj spokojnie. Płozy mają specjalne ożebrowanie, co znacznie zmniejsza ścieranie się tworzywa sztucznego w sytuacji, gdy mocno załadowana palety byłaby w niewłaściwy sposób pchana przez wózek widłowy. Dzięki zastosowaniu polipropylenu osiągnięto stosunkowo dobrą odporność na ślizganie się pojemników na palecie lub palet ułożonych jedna na drugiej w stosie. Tym samym dodatkowe środki zapobiegające ślizganiu się jak specjalne powłoki, wkładki w postaci pasków antypoślizgowych itd. są konieczne jedynie w wyjątkowych przypadkach.
W Georg Utz AG zwrócono również uwagę na ręczne operowanie paletami. W środku płyty od góry są na żądanie montowane dwa ergonomiczne uchwyty, które przy niewielkim ciężarze palet znacznie ułatwiają ich przenoszenie. Ta najnowsza europaleta z tworzywa sztucznego o wymiarach 1200x800x148 mm ma krótszy bok o wysokości i szerokości na widły wózka odpowiadających dokładnie wymiarom palety drewnianej. Dzięki temu bez dopasowania może być używana w systemach transportowych istniejących w zakładzie. Aby dodatkowo zwiększyć możliwości UPAL-U, można ją już na etapie produkcji wyposażyć w transpondery RFID lub etykiety z kodami kreskowymi.
UPAL-U jest dostępna od ręki w następujących wersjach: niewzmocniona i wzmocniona (z czterema biegnącymi wzdłuż rurami stalowymi w środku), każda wyposażona w zgodne z EHI krawędzie zabezpieczające i z dwoma wspomnianymi wyżej ergonomicznymi uchwytami, w kolorze srebrnoszarym.