Firma Georg Utz GmbH produkuje kontenery do składowania i transportowania, palety, uchwyty do komponentów oraz części techniczne zawierające części z tworzyw sztucznych nadających się do ponownego przetwarzania. Zakład w Schüttorf jest niemieckim oddziałem szwajcarskiego koncernu Georg Utz Holding AG w Bremgarten. Grupa Utz posiada swoje oddziały w Niemczech, Szwajcarii, Francji, Wielkiej Brytanii, Polsce, Stanach Zjednoczonych oraz w Chinach. Zatrudnia obecnie około 1,000 pracowników na całym świecie, a w samym tylko Schüttorf około 500 pracowników.

Zakład w Schüttorf, działający od 1972 roku ciągu minionego roku osiągnął obroty w wysokości 112 milionów Euro. "Nasz wynik oznacza wzrost o ponad dziesięć procent", mówi Dyrektor Zarządzający Rüdiger Köhler na temat liczb dotyczących obrotów. Naszym celem jest utrzymanie tych wartości w bieżącym roku.

Zgodnie ze słowami Köhlera, 16.1 milionów Euro zostało zainwestowanych w zakładzie w Schüttorf, przy czym znacząca część przeznaczona została na maszyny do formowania wtryskowego, oraz wewnętrzne automatyczne systemy transportowe. W tym roku ma zostać wybudowana nowa hala do składowania narzędzi - realizacja przewidziana jest na drugą połowę tego roku.

Köhler mówi o poszukiwaniach wykwalifikowanych pracowników jako "nie do końca łatwych". Firma również wdrożyła nowe metody poszukiwania kandydatów na pracowników, którym zaoferowane będą szkolenia. Poza "Dniem Kandydatów", w ciągu którego firmę odwiedza wielu zainteresowanych, firma Utz wykorzystuje ulotki adresowane do młodzieży, aby zwrócić uwagę na zalety szkoleń w zakładach przemysłu produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych. Powodzenie tych działań udowodniło już, że działania podejmowane przez firmę są odpowiednie. Ośmiu kandydatów do szkolenia przystąpiło do firmy Utz. Celem firmy jest utrzymywanie ilości uczniów na poziomie dziesięciu procent ogólnej liczby zatrudnionych, co oznacza, że aktualna liczba 43 uczniów szkoleń jest bliska temu celowi. Całkowita liczba pracowników powiększyła się o kolejnych 45 w ciągu minionego roku. Nowi kandydaci mają również możliwość odbycia wirtualnej wizyty w zakładzie w Schüttorf, oglądając materiał wideo dla pracowników, dostępny w internecie (www.werde-einer-von-utz.de).

Cel: szkoła branżowa przemysłu tworzyw sztucznych

"Nie istnieje żadna branżowa szkoła dla przemysłu tworzyw sztucznych", mówi Dyrektor Zarządzający Köhler, w kontekście wymogów i oczekiwań regionalnego przemysłu tworzyw sztucznych. "Jest to wspólny cel", twierdzi Köhler, "który ma być zrealizowany w roku 2017."

Główna pojedyncza inwestycja w najbliższej przeszłości, podkreślana jest przez budowę i uruchomienie bloku energetycznego i ciepłowniczego. Dzięki zainwestowaniu 2.6 milionów Euro, system wytwarzał dwa megawaty energii, co jest równoważne dla dostarczania energii do około 4,400 gospodarstw domowych. W firmie Utz w Schüttorf, ten blok elektrociepłowniczy zapewnia 40 procent zasilania energii, 100 procent zapotrzebowania na ciepło oraz 80 procent zapotrzebowania na chłodzenie. "Dzięki temu jesteśmy prawie całkowicie niezależni", przekonuje Köhler z zadowoleniem. Jako całość, połączone bloki energetyczne i ciepłownicze charakteryzuje się prawie 80 procentową sprawnością.

Jedynym zmartwieniem dla producentów wyrobów z tworzyw sztucznych w Schüttorf jest długoterminowe zagwarantowanie dostaw materiałów surowcowych. Ponieważ najwyższe ceny można obecnie uzyskać w Azji, to tam wysyłana jest większość dostaw. Silosy używane do składowania surowców, stanowią dla firmy Utz niewielki bufor bezpieczeństwa, dzięki temu, że są one w stanie przechowywać 6,000 ton materiału.

Platforma online dla klientów przemysłowych

Firma Utz przygotowała również ostatnio platformę online dla klientów przemysłowych, której celem - poza wieloma innymi rozwiązaniami zapewnianymi przez firmę - jest również prezentowanie nowych plastikowych palet. Wszystkie wyposażone są w cztery kody kreskowe oraz dwa tak zwane transpondery RFID, mogące rejestrować wszystkie dane logistyczne. Klienci z branży produktów konsumenckich mogą, dla przykładu, dokumentować zastosowanie i trasy dostaw, którymi poruszają się palety, na każdym etapie. Dzięki temu istnieje możliwość dostosowania się do wymogów klientów.

Fotografia i tekst: Grafschafter Nachrichten, 22 kwietnia 2015 roku