Projekt trwa już drugi rok. W 2013 roku 21 nowo zatrudnionych rozpoczęło czteroletni staż w TOYOTA Manufacturing UK's Apprentice Development Centre w Burnaston. W roku bieżącym, producent samochodów zatrudni 36 ludzi w ramach prowadzonego programu. Firma George Utz, która produkuje plastikowe kontenery do przenoszenia towarów, zatrudnia 49 osób w swojej bazie na terenie Clover Nook Industrial Estate i planuje utworzenie kolejnych 40 miejsc pracy w ciągu kolejnych sześciu lat.

W chwili obecnej, firma zajmuje się rekrutacją czterech stażystów, którzy mają dołączyć do zespołu. Rozpoczęła prace nad rozbudową swojej fabryki - projektem o wartości 3.5 miliona funtów, i ma nadzieję na podwojenie obrotów do roku 2020. Kierownik produkcji Garry Archer zarządza programem stażystów. Powiedział: "Mamy ambitną strategię rozwoju dla naszego biznesu, która wymaga od nas rozwijania i szkolenia naszych ludzi, przez organizowanie stażów, które nie tylko obejmą swoim zakresem tradycyjne kompetencje, takie jak produkcja narzędzi i konfiguracja maszynerii, ale zachęcą ich i dają narzędzia do myślenia w sposób nieszablonowy. Stażyści, którzy uczestniczą w programie już w tej chwili wykazują taki stopień pewności siebie. Zamierzamy zatrudnić do czterech stażystów w ramach naszego programu, którzy nie tylko będą budować swoje umiejętności, ale również rozwijać będą swój charakter i osobowość, tak aby zachęcani byli do działania proaktywnego i myślenia w przyszłość, jak również do ciągłego doskonalenia, w efekcie którego biznes będzie się rozwijał. Przejdą przez taką samą procedurę jak każdy inny nowy pracownik podlegający projektowi, z możliwością rozpoczęcia pracy w firmie George Utz już od września."

Od września, stażyści będą spędzali większość swojego czasu na szkoleniach w zakładzie TOYOTA. Jedyną widoczną różnicą między stażystami firmy TOYOTA a stażystami firmy George Utz jest logo na ich ubraniach roboczych. W ciągu dwóch lat szkolenia, stażyści spędzą siedem tygodni nie tylko w firmie Alfreton. Pan Archer powiedział: "Po tym czasie pracować będą zarówno w TOYOCIE jak i u nas, i poza zakończeniu czteroletniego stażu powrócą do nas jako w pełni rozwinięci i doskonale wyszkoleni stażyści, którzy stanowić będą zasadniczą część przyszłej strategii rozwoju naszego biznesu do roku 2020."

TOYOTA prowadziła wewnętrzny program stażów dla dorosłych od 1996 roku, w ramach którego szkoleni byli pracownicy. Od 2007 roku program ten rozszerzony został na młodych ludzi. Dwa lata później firma otworzyła swoje własne centrum rozwoju stażystów.

Tekst i fotografie: Derby Telegraph, 18 czerwca 2014 roku