Menu główne

Długowieczność dowiedziona

Od ponad 40 lat Utz sprzedaje w Niemczech plastikowe pojemniki, które w zasadzie są nieśmiertelne. Firma Utz niedawno poddała to oświadczenie próbie, inicjując konkurs na najstarszy pojemnik z grupy produktów RAKO. Wynik budzi uznanie: zwycięski pojemnik jest używany od roku 1971.
Nasi klienci wciąż potwierdzają, że pojemniki RAKO są dosłownie niezniszczalne – mówi Jan Sünneker, Kierownik Sprzedaży w Georg Utz GmbH. – To z kolei oznacza, że wiele naprawdę starych pojemników jest wciąż w użyciu, – lecz gdzie, jak są stare i ile ich jest? I tego właśnie chcemy się dowiedzieć. Już się robi: Wiosną firma rozesłała e-maile do wszystkich klientów, prosząc o zdjęcia posiadanych przez nich najstarszych pojemników RAKO. Etykieta producenta dołączona do każdego z pojemników stanowiła dowód wieku. Wielu klientów wzięło udział w przedsięwzięciu i oto wyniki: Najstarszy pojemnik jest używany od 1971 roku, czyli od otwarcia szwajcarskiej filii Grupy Utz. Następne pojemniki RAKO były używane od 1972. Większość z nadesłanych zgłoszeń dotyczyła wyrobów z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, czyli są one we wciąż imponującym wieku 20, 30 lat.

Nasi zwycięzcy to pojemniki mające 42 lata, wciąż nadające się do pracy. Jest to bardzo przekonujący dowód potwierdzający trwałość pojemników z materiałów nadających się do przetworzenia i jednocześnie dowód przeczący powszechnie panującej opinii, że wyroby z plastiku nie są specjalnie wytrzymałe – mówi Sünneker. Pojemniki zbudowane z materiałów zaawansowanych technicznie mogą stawiać czoła trudom użytkowania przemysłowego przez kilka dziesięcioleci. Choć z zewnątrz pojemnik może wyglądać na zużyty, jego funkcjonalność pozostaje nienaruszona. Jeśli pojemnik użytkowany jest właściwie, jego cykl życia mogą zakończyć tylko zanieczyszczenia - zwłaszcza oleje i smary. Alternatywne pojemniki wytwarzane z innych materiałów powiększają tylko wysypiska śmieci, podczas gdy pojemniki plastikowe są wciąż w użyciu i będą służyć jeszcze przez wiele lat. Jednakże wyjątkowa długość życia wyróżnia nie tylko grupę produktów RAKO, jest to cecha wszystkich produktów Grupy Utz: oprócz pojemników transportowych i magazynowych dotyczy to także palet wytworzonych z plastiku nadającego się do ponownego przetworzenia.

Na marginesie: Jeśli te pojemniki już naprawdę muszą zostać wymienione, można je przetworzyć w zakładzie recyklingu firmy Utz i wykorzystać do produkcji nowych pojemników. Jednakże pojemników, które zwyciężyły w konkursie, jeszcze przez wiele lat nie czeka taki los. Firma Utz nagrodziła trzech właścicieli pojemników plastikowych RAKO, wręczając im IPada, IPoda i aparat cyfrowy. Pozostali uczestnicy otrzymali podziękowania za udział i dostali wybrany przez siebie pojemnik RAKO nadający się do przetworzenia.