Menu główne

Formowanie próżniowe

Formowanie próżniowe to proces produkcyjny, w którym ponownie formuje się syntetyki termoplastyczne.

Surowiec

Materiał wyjściowy do wytworzenia uchwytów pojemników to plastikowe płyty, które są stertowane w specjalny zacisk, unoszone przez przyssawki i automatycznie pojedynczo dostarczane do formiarki próżniowej.

Urządzenie

Narzędzie jest umiejscowione w niższej sekcji maszyny. Płyta plastikowa jest ściskana pomiędzy narzędziem i podgrzewaczem.

Produkcja

Podgrzewanie płyty sprawia, że materiał daje się formować. Płyta jest przeciągana przez narzędzie poprzez wytwarzanie podciśnienia. Na koniec wykończona płyta będzie musiała jeszcze być przepiłowana, wyfrezowana lub odbita na wymiar.

Warunki otoczenia

Narzędzia do formowania próżniowego są w większości wykonane z aluminium. Nie muszą spełniać wymogów wtryskarek dla długich okresów i w związku z tym można je wykonać w krótszym czasie. Dlatego właśnie w formowaniu próżniowym mniejsze partie są rentowne.

 

 1. Proces ogrzewania
  Płyta termoplastiku jest umieszczana w ramie zaciskowej i podgrzewana za pomocą odpowiedniego źródła ciepła do fazy plastycznej.
 2. Początek formowania
  Gdy płyta nadaje się już do formowania dzięki podgrzaniu, grzejniki są wycofywane.
 3. Formowanie: Stworzyć nadciśnienie
  Płyta i narzędzie są unoszone. Pompa tworzy nadciśnienie (podmuch wstępny).
 4. Formowanie: Stwórz podciśnienie
  Podgrzana płyta jest wstępnie rozciągana za pomocą ciśnienia powietrza, a narzędzie formujące jest przysuwane do wstępnie rozciągniętej płyty. Powietrze znajdujące się pomiędzy narzędziem i płytą jest wysysane (podciśnienie).
 5. Gotowe!
  Zewnętrzne ciśnienie atmosferyczne przyciska miękką płytę do ścian formy w taki sposób, że kontury formy są dokładnie odtworzone.