Menu główne

Formowanie wtryskowe

Surowiec

Początkowy surowiec do produkcji plastikowych pojemników jest w formie granulatu. To małe, plastikowe kulki, do których często dodawany jest barwnik. Granulat przechowywany jest w dużych silosach. Stamtąd doprowadzany jest do wtryskarki poprzez przewody doprowadzające.

Urządzenie

Istotnym elementem urządzenia jest cylinder, wewnątrz którego porusza się „gwint korkociągowy”. W jego środku granulat jest transportowany do dyszy, z przodu której przytwierdzona jest wtryskarka. Po drodze kulki są podgrzewane, ścierane i mieszane, tworząc kleisty związek.

Produkcja

Dwa popychacze ściskają obie części formy razem, a płynny plastik wtryskiwany jest do wtryskarki. Następnie wtryskarka jest otwierana, wykończony pojemnik jest wyjmowany, a cały proces jest powtarzany "jeden za drugim".

Warunki otoczenia

Wtryskarka jest wytworzona ze stali wysokiej jakości, co wymaga wiele pracy. Maszyna wymaga niezwykle dużej siły zamykającej, by dobrze ścisnąć obie połówki narzędzia. Są to składniki, z których każdy – tak jak sam surowiec, kolor i "czas cyklu" lub czas nastawy przy instalacji narzędzia – odgrywa swoją rolę w określaniu ceny produktu końcowego.
 

 

 1. Przygotowany proces wtryskiwania
  Narzędzie otwarte, granulat zmagazynowany.
 2. Proces wtryskiwania rozpoczyna się
  Narzędzie zamknięte, granulat trafia do spirali.
 3. Proces wtryskiwania
  Narzędzie zamknięte, granulat podgrzany i jako kleisty plastik wtryskiwany przez dyszę do otworów w narzędziu.
 4. Proces wtryskiwania zakończony
  Chłodzenie pojemnika.
 5. Proces wtryskiwania zakończony
  Narzędzie rozsuwa się, pojemnik jest wyjmowany przez robota.