Menu główne

55. urodziny naszego pojemnika RAKO

RAKO to najbardziej kultowy pojemnik z tworzywa sztucznego w ofercie firmy Georg Utz. Jest produkowany przez naszą firmę od 1965 r. przy wykorzystaniu technologii wtrysku. RAKO jest również najbardziej wszechstronnym pojemnikiem magazynowym i transportowym, znajdującym zastosowanie we wszystkich możliwych do pomyślenia sytuacjach, zarówno w obsłudze manualnej, podczas sztaplowania, czy na automatycznych przenośnikach. W ofercie jest około 350 wariantów RAKO. Nie istnieje drugi taki pojemnik z tworzywa sztucznego, który cechowałby się taką uniwersalnością i tak szeroką możliwością zastosowania.

Nazwa pojemnika wywodzi się od jego budowy, stanowiącej ramową konstrukcję, złożoną z 4 narożnych słupków, które w połączeniu z górną, biegnącą dookoła krawędzią w kształcie U i dnem wraz z ożebrowaniem dookoła, stanowią niezwykle stabilną ramę. RAKO jest najczęściej produkowany z polipropylenu (PP), ale istnieje również możliwość zastosowania innych surowców, np. HDPE, jak też materiałów przewodzących i rozpraszających energię elektryczną (ESD).

Pojemnik występuje w 30 rodzajach wymiarów i w wielu wersjach kolorystycznych. RAKO może zostać wykonany w wielu wariantach, będących kombinacją różnych rodzajów ścianek, dna i uchwytów. W zależności od zastosowania i stopnia obciążenia dostępne są pojemniki z dnem pełnym, podwójnym, kratowanym, zawierającym otwory odpływowe czy ożebrowanie. Ponadto, RAKO występują w opcji ścianek pełnych, szczelinowych oraz dziurkowanych. Również uchwyty mogą być dopasowane do przeznaczenia pojemnika i występować w wersji uchwytu muszlowego, otworu uchwytowego lub listwy uchwytowej. Te różnorodne możliwości wyboru, w połączeniu z wysoką wytrzymałością pojemnika sprawiają, że RAKO jest uniwersalnym opakowaniem, które można zastosować niemal do każdych wymagań.

Podstawowe wymiary pojemników RAKO odpowiadają dostępnym wymiarom palet, dzięki czemu możliwe jest ich ergonomiczne transportowanie, zarówno na paletach Euro, jak i ISO. Kombinacje ustawień na paletach mogą Państwo zobaczyć na zamieszczonych rysunkach.

     

W ofercie Utz znajduje się aż 11 różnych wariantów pokryw do pojemników RAKO, w opcji pokrywy nakładanej, na zawiasach, z haczykami czy kołnierzem. Oprócz pokrywy na zawiasach, pojemnik może zostać wyposażony w zatrzask samoryglujący oraz uchwyt na dłuższym lub krótszym boku i tym samym stworzy walizkę. Jest również możliwe wyposażenie pojemników RAKO w wewnętrzne przegrody lub wkłady pojemnikowe, dzięki czemu przechowywanie drobnych produktów wewnątrz opakowania stanie się jeszcze łatwiejsze.

Możliwe jest jednocześnie zastosowanie dodatkowej identyfikacji opakowania za pomocą kodu kreskowego, czipa RFID, etykiety IML, jak również zindywidualizowanego oznakowania, np. poprzez wykorzystanie kieszeni etykietowych lub logotypu klienta naniesionego dowolną techniką (wytłaczanie na gorąco, druk termiczny, relief, sitodruk lub tampondruk).

Systemy wielokrotnego użytku których przykładem są pojemniki RAKO, w przeciwieństwie do jednorazowych opakowań są przykładem rozwiązań logistycznych, które nie obciążąją środowiska naturalnego. W zależności od sposobu wykorzystania mągą służyć firmie od kilku do nawet kilkunastu lat, tworząc pomiędzy producentem towaru a centrum logistycznym czy firmą produkcyjną, obieg zamknięty. Po zakończeniu swojego cyklu życia, pojemniki czy palety mogą znowu trafić do producenta opakowań, gdzie po uprzednim zmieleniu zostaną ponownie użyte do produkcji kolejnych wyrobów. Oprócz tego, wykorzystanie pojemników wielokrotnego użytku usprawnia procedury spedycyjne i logistykę. Przynosi również wymierne oszczędności w budżecie przedsiębiorstwa. Dzięki redukcji takich materiałów, jak papier, drewno czy folia przedsiębiorstwo oszczędza na wydatkach związanych z zakupem oraz utylizacją materiałów jednorazowych.

 

Więcej o pojemnikach RAKO przeczytasz w naszym katalogu 

Zobacz film o pojemnikach RAKO

Zamów RAKO przez nasz e-shop