Menu główne

Palety Utz - do wszystkich celów

Firma Georg Utz GmbH z Schüttorfu, producent plastikowych pojemników dla sektora logistyki przeznaczonych do przewożenia towarów, skupi się na przygotowaniu wszechstronnej oferty palet z okazji targów logistycznych LogiMAT 2015. Wystawionych tam zostanie również kilka nowych rozwiązań paletowych.
Firma Utz Niemcy, znana jest z szerokiej oferty kontenerów przeznaczonych do składowania i do transportowania, palet oraz próżniowo formowanych uchwytów do komponentów. Kilka interesujących nowych produktów zostało dodanych w 2014 roku do oferty palet i zostaną one wprowadzone na rynek w tym roku.

Firma Utz zaprojektowała  higieniczna paletę posiadającą certyfikat H1 dla branży przetwórstwa spożywczego. Paleta ta produkowana jest z tworzywa sztucznego przeznaczonego dla przemysłu spożywczego, tak więc możliwy jest bezpośredni kontakt, na przykład z mięsem - przynajmniej zgodnie z odpowiednimi obowiązującymi wymaganiami. Posiadając certyfikat H1, firma Utz jest obecnie trzecim dostawcą tego rodzaju standardowych palet do użytku w przemyśle spożywczym. Nie jest to szczególnie dziwne, ponieważ zapotrzebowanie na tego rodzaju palety jest duże. Dla przykładu: w trakcie testowania przy zewnętrznej temperaturze wynoszącej -20°C, paleta zostanie zrzucona narożnikiem na podłoże, z wysokości pięciu metrów bez uszkodzenia tego narożnika. Paleta posiadająca certyfikat H1 jest w stanie sprostać temu sprawdzianowi.

UPAL - I jest standardową europaletą, opracowaną specjalnie do automatycznych systemów transportowych. W tym przypadku paleta UPAL-I przenoszona będzie przez te systemy bez potrzeby stosowania dodatkowych systemów transportowania palet. Spodnia strona napędu skonstruowana jest w taki sposób, że paleta przesuwa się całkowicie bezgłośnie na pasach taśmociągu albo w prowadnicach przenośnika. Ergonomiczne uchwyty, będące na wyposażeniu górnej części palety, jeszcze bardziej ułatwiają przenoszenie. Specjalna konstrukcja krawędzi palety umożliwia składowanie ram palet w stosie w taki sposób, że UPAL-I przekształca się w skrzyniopaletę.

Firma Utz, specjalizująca się w rozwiązaniach dedykowanych pojedynczym odbiorcom, często opracowuje nowe produkty we współpracy z klientem. Typowym przykładem jest całkowicie nowa konstrukcja palety, którą firma Utz stworzyła we współpracy z firmą Zentek Pool Systems z Kolonii. Paleta ta, zaprojektowana do użytkowania w branży produktów konsumenckich, która - na marginesie - produkowana jest wyłącznie z tworzywa sztucznego, jest przystosowana i również została dopuszczona do kontaktu z produktami spożywczymi. Ergonomiczne uchwyty zostały dołączone do częściowo otwartej górnej części palety, co również umożliwia łatwe przenoszenie palet. Jest również zgodna ze standardami higienicznymi i może być czyszczona w odpowiednich systemach mycia, dzięki czemu paleta pozostaje niezmiennie czysta i higieniczna po wielu cyklach. W końcu, zaletą tworzyw sztucznych jest fakt, że kontener na towar zachowuje swoją jakość i jest w stanie wytrzymać duże obciążenia nawet po wielu latach użytkowania. Dotyczy to szczególnie ich stosowania w systemach wysokiego składowania. Ponadto, żeby zapobiegać przesuwaniu się obciążenia, górna i dolna powierzchnia palety wyłożona jest materiałem antypoślizgowym. W międzyczasie, powstała potrzeba dołączenia czterech kodów kreskowych oraz dwóch transponderów RFID na palety, celem rejestrowania wszystkich danych logistycznych. Kody kreskowe nanoszone są w trakcie procesu formowania, natomiast transpondery RFID dołączane są do podstawy palety.

Dla podkreślenia faktu jak dobra i udana była współpraca między firmami Utz a Zentek Pool System w trakcie przygotowywania palety, firma klienta wyraziła zgodę na wysłanie swojego pracownika na stoisko firmy Utz zorganizowane w trakcie targów branżowych, co stanowiło doskonałe wsparcie klienta. Stoisko firmy Utz na targach LogiMAT można znaleźć w Hali nr 1, przy stanowisku F 51.