Menu główne

Nowy pojemnik na ryby firmy Utz zdobywa nagrodę pro-K Award 2015

Transportowanie żywności jest wymagającym zadaniem, ale dostarczanie świeżych i smacznych ryb na półki sklepowe stanowi prawdziwe wyzwanie. Ryba musi być schładzana na lodzie podczas wszystkich stadiów transportowania. Ponieważ po pewnym czasie lód ulegnie roztopieniu, z uwagi na różnice temperatur zewnętrznych, ryba – po dostarczeniu – będzie leżała w chłodnej wodzie, co ani nie jest atrakcyjne z wyglądu, ani nie ułatwia pracy sprzedawcom w placówkach handlowych. Dlatego, firma Utz wprowadziła sprytne i kreatywne rozwiązanie wykonane z tworzywa sztucznego, które otrzymało ostatnio uznawaną nagrodę pro-K Award na rok 2015.

Jak ryba prosto z wody...

Nowy pojemnik F Performance na ryby, o zewnętrznych wymiarach 600 x 400 x 150 mm, wywodzi się bezpośrednio z równie dużego, niebieskiego pojemnika E Performance przeznaczonego do przewożenia mięsa, również produkcji firmy Utz. Umożliwia to układanie pojemników z rybami i z mięsem na jednym stosie. Rozróżnić je można dzięki wyraźnie różnym odcieniom koloru niebieskiego. W przeciwieństwie jednak do pojemników E Performance przeznaczonych do przewożenia mięsa, które wyposażone są nie tylko w uchwyty lecz również w otwory wentylacyjne na bocznych panelach, panele boczne pojemników na ryby są całkowicie zamknięte.

Najbardziej znaczącą nowością systemu pojemnika jest wkładka wykonana w technologii wytłaczania wtryskowego, która umieszczana jest w pojemniku. Wkładka ta jest następnie przykrywana kruszonym lodem, a ryby umieszczane są na górze. Gdy lód ulegnie roztopieniu, woda przepływa przez otwory na bocznych krawędziach wkładki pod łukiem, co zapobiega możliwości zanurzenia ryb w wodzie.

Pokrywa o wypukłym kształcie, która może zostać założona na pojemnik przy użyciu mechanizmu blokującego, chroni jego zawartość. Gwarantuje to nie tylko higieniczne przechowywanie ryb w całym łańcuchu logistycznym, ale również zapobiega wydostawaniu się lodu lub roztopionej wody.

Opatentowany system transportowy

Interakcja systemu pojemnika - składającego się z podstawowego plastikowego pojemnika, wkładki wykonanej metodą formowania wtryskowego oraz pokrywy, która może być połączona z pojemnikiem za pośrednictwem mechanizmu blokującego - została opatentowana. Interakcja wszystkich indywidualnych elementów przekształca ten system w trwałe rozwiązanie dla transportowania świeżych ryb z miejsca ich połowu na morzu do działów rybnych w supermarketach.